Loš zadah ili helitosis je veoma neprijatn problem. Evo nekoliko saveta o tome kako možete sprečiti loš dah.
Bakterije žive u ustima, a kada jedete hranu, bakterije deluju na nju. U tom procesu neke oralne bakterija proizvode sumporna jedinjenja koja izazivaju loš zadah.
Ovaj problem može da bude težak i neprijatan, ne samo za obolele, već i za ljude oko njih. Ako se bavite poslom gde morate mnogo da govorite, problem lošeg daha dolazi do izražaja.
- Perite zube redovno jer ćete ukloniti čestice hrane zalepljene na zubima. Takve čestice dolaze u interakciju sa pljuvačkom i izazvaju loš zadah. Perite zube dva puta dnevno i čistite koncem jednom dnevno.
- Promenite ishranu dobro izbalansiranom mešavinom proteina, ugljenih hidrata i masti. Potrebno je uzimati dosta voća i povrća. Pijte dosta vode da bi vaš digestivni trakt bio čisti smanjio problem lošeg daha.
- Žvakanje bilja korijandera, eukaliptusa, ruzmarina i mente pomaže u borbi protiv lošeg mirisa. Takođe možete staviti sve ove biljke zajedno u toplu vodu, napraviti čaj i konzumirati ih na ovaj način. Ove biljke su dobre i za probavu.
- Promena četkice na svake tri nedelje
- Redovno pijte jogurt koji sadrži aktivne kulture. Uverite se da ste izabrali jogurt bez dodatnih šećera.
- Uzimajte u namirnice koje su bogate vitaminom C. Voće kao što su ribizle i dinje neće dozvoliti bakterijama da rastu. Ono pomaže da se spreči bolest desni i gingivitisa, od kojih oba mogu izazvati zadah iz usta.
- Koristite bombone i žvake bez šećera, jer to pomaže proizvodnju pljuvačke u ustima koja ispire plak i bakterije.
- Izbegavajte alkohol jer on izaziva loš zadah.
- Korišćenje tečnosti za ispiranje usta koja sadrži hlor dioksid može da pomogne u borbi protiv lošeg zadaha.
- Redovno čistite jezik čime uklanjate sluz i naslage proteina. Na taj način ćete osvežiti vaš dah.
- Posetite zubara i proverite probleme kao što su upala desni, plak i karijes. Kao takvi, oni su glavni izvor lošeg daha. Redovno čistite zube kod stomatologa.